Maminko, víš, co máš zařídit pro své miminko?

Jde vám hlava kolem ze všeho zařizování kolem miminka? Nemůžete se na nic soustředitšpatně se orientujete v nepřeberném množství informací, které kolují na internetu? Raději byste řešila příjemnější věci, než je papírování? V tomto článku získáte stručný přehled o tom, co vše z administrativy je potřeba zařídit před narozením miminka. Od dětské doktorky po informaci o tom, jak vyřídit mateřskou.

Co vše zařídit před porodem?

1. Dětská doktorka

Najděte si pro své miminko dětskou doktorku. Je dobré mít pediatru zařízenou ještě před porodem. V porodnici po vás můžou chtít na doktorku kontakt a po narození už si rovnou můžete domluvit její návštěvu a neztrácet čas a úsilí s hledáním.

Na hledání doktorky pro vaše miminko si vyhraďte dostatek času. Některé budou mít plnou kapacitu, proto nebudou umožňovat registraci. Zeptejte se také známých a kamarádek, které už děti mají, jak jsou spokojeni s doktorkou pro jejich dítě. Případně se vydejte i na osobní průzkum, tak abyste měla jistotu, že vám pediatra lidsky sedne. První chvilky s miminkem můžou být náročnější a tak se vám bude mnohem snadněji svěřovat.

První návštěva může proběhnout i doma u rodičů. I to může být vaše otázka na doktorku při průzkumu. Osobně jsem tuto možnost jako prvorodička velmi ocenila, protože těch nových situací je v prvních dnech a týdnech tolik, že je to velká úleva nemuset se s malým uzlíčkem nikam trmácet.

2. Oznámení těhotenství v práci

Zprvu je nutné zmínit, že informaci o těhotenství ze zákona není nutné zaměstnavateli uvádět. Jde pouze o doporučení, které ve výsledku těhotnou ženu chrání a zaměstnavatel se tak dopředu může připravit na změny, které se s tímto stavem pojí.

Pokud těhotná žena oznámí zaměstnavateli své těhotenství, může čerpat výhod, které ukládá zákon. Jedná se například o zákaz práce přesčas, možná úprava pracovní doby a nemožnost výpovědi ze strany zaměstnavatele, protože těhotná žena je v tzv. ochranné době. Ochranná doba dokonce chrání před výpovědí až do konce rodičovské dovolené.

Jediná výjimka, kdy je těhotenství nutné neprodleně ohlásit zaměstnavateli nastane ve chvíli, kdy žena vykonává práci, která je v těhotenství zakázaná (odkaz na vyhlášku s výčtem zakázaných prací) nebo na základě lékařského posudku, kdy lékař stanoví, že vykonávaná práce není pro ženu vhodná.

V takových případech se řeší převedení na jinou práci, která neohrožuje miminko ani maminku a pokud je tato práce hůře finančně ohodnocená je tu tzv. vyrovnávací příspěvek v těhotenství, který ženě dorovná mzdu. I o něm píšu v Mámině průvodci příspěvky na mateřské a rodičovské.

E-book Mamin pruvodce davkami na materske a rodicovske dovolene

Kdy oznámit těhotenství zaměstnavateli?

Nejvhodnější čas k oznámení těhotenství v práci je po 1. trimestru těhotenství. Žena má v této době zpravidla po prvním ultrazvuku a má mnohem větší jistotu, že vše dobře dopadne.

3. Uznání otcovství před porodem (pro nesezdané páry)

Pokud ještě nejste svoji, čeká vás s partnerem jedna návštěva matriky navíc.

S partnerem společně navštivte matriční úřad a požádejte o tzv. uznání otcovství, někdy také určení otcovství před porodem. Pokud se rozhodnete tento úkon vyřídit před porodem, což i doporučuji, tak máte možnost volby, na kterou matriku zajít. Můžete si vybrat jakoukoliv matriku v ČR.

Pokud byste to z nějakého důvodu nestihli, po porodu už musíte jít na matriku, pod kterou spadá porodnice (v místě narození miminka).

Co sebou na matriku před porodem?

Budete potřebovat občanské průkazy, rodné listy a vaši těhotenskou průkazku.

Prohlášení o určení otcovství se činí osobně na matrice před porodem s doložením potřebných dokumentů. Budete potřebovat průkazy totožnosti, rodné listy a těhotenskou průkazku.

Uznání otcovství slouží k tomu, aby tatínek byl v rodném listu dítěte a miminko tak mohlo nést jeho jméno.

Tento dokument si přibalte do porodnice, budete ho potřebovat k vystavení rodného listu dítěte. 🙂

4. Registrace k porodu

Dalším krokem, který vás čeká před narozením dítěte je registrace k porodu v porodnici. Registrace k porodu je „povinná“ u několika porodnic. Zejména se jedná o porodnice ve větších městech, aby nedošlo k jejich přetížení z důvodu překročené kapacity.

Kdy se registrovat do porodnice?

Nejdříve je možná registrace v porodnici už ve 14. týdnu těhotenství. Registrace slouží nejen k “zajištění” místa, ale i nutné byrokracii, kdy po vás porodnice bude chtít osobní údaje a další informace ohledně vašeho zdravotního stavu. V tom vidím příjemný benefit. Odpovídat na nesčetné množství otázek v kontrakcích nemusí být zrovna příjemné.

V některých městech ale registrace ve smyslu “zajištění místa” není vůbec potřeba, a tak se proto informujte v zařízení, které preferujete zvolit pro příchod vašeho miminka.

Jak je to po právní stránce věci, když nejste registrovaná v porodnici, kde je registrace nutná?

Nemusíte se bát, kde odrodíte svoje dítě, když registraci nestihnete.

Registrace k porodu je v rozporu se zákonem. Ten říká, že zdravotní zařízení nemůže odmítnout ženu, které nastane porod. Tzn. porodnice vás musí přijmout, ať máte formální registraci nebo ne. 

Pokud by se vás snažila porodnice směřovat do jiného zařízení, chtějte písemně stvrdit, z jakého důvodu jste byla odmítnuta. Právo je v této věci na straně pacientů a je možné se v této věci obrátit na soud s téměř jistým výsledkem ve váš prospěch.

5. Jak vyřídit mateřskou?

Pokud jste splnila podmínky nároku na mateřskou, zajdete ke svému ošetřujícímu gynekologovi a ten vám vystaví žádost o peněžitou pomoc v mateřství (tak se jmenuje dávka, kterou po čas mateřské dovolené pobíráte od Správy sociálního zabezpečení).

Gynekologovi sdělíte datum nástupu na mateřskou. Volba nástupu na mateřskou je čistě na vás a můžete vybírat mezi 8. a 6. týdnem před termínem porodu. V Mámině průvodci příspěvky na mateřské píšu, v jakých situacích se vyplatí, kdy nastoupit na mateřskou.

Kdo vyřizuje mateřskou?

Poté co máte v rukou žádost o peněžitou pomoc v mateřství se postup liší. Záleží jestli jste zaměstnankyně (i bývalá) nebo OSVČ.

Pokud jste zaměstnaná, mateřskou vyřizuje váš zaměstnavatel. Předáte mu žádost, on k ní doplní vaše příjmy a vše odešle na Správu sociálního zabezpečení, která dávku vyplácí. Tento případ se vás týká, i pokud vám během těhotenství skončil pracovní poměr. I v tomto případě, za vás mateřskou vyřídí poslední zaměstnavatel.

Jste OSVČ? Pak s žádostí od gynekologa zamíříte rovnou na Správu sociálního zabezpečení, kde nemocenskou dávku vyřídíte.

Víte, na jaké příspěvky máte v mateřství nárok?

Ráda byste zjistila, kolik peněz od státu můžete získat pro sebe a svou rodinu a jestli máte nárok i na něco jiného, než je mateřská a rodičovský příspěvek?

Díky Průvodci se dozvíte, na co máte nárok, jak vyřídit jednotlivé dávky a co je potřeba doložit.

Později pokračujte článkem, ve kterém se dozvíte, kam nahlásit dítě po porodu a co vše je potřeba po narození miminka zařídit.

Zdroj:

  • Zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách) 
Jsem koučka a mentorka osobní produktivity a minimalismu. Naučím vás návyky pro práci i rodinný život, které vám přinesou více osobní svobody. Představte si, jaké by to bylo, kdybyste si práci nenosili domů a uměli pořádně vypnout a vychutnat si chvilky volna?  Něco o mně si můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.