Maminko, víš, co máš zařídit pro své miminko?

Maminko, máte hlavu jak pátrací balón ze všeho zařizování kolem miminka? Nemůžete se na nic soustředitšpatně se orientujete v nepřeberném množství informací, které kolují na internetu? Nebojte, nejste v tom sama, i já jsem byla roztěkaná, na očích růžové brejle a raději jsem vybírala oblečky, vaničku, knížky…no, však to asi znáte 🙂  A nějaké papírování?! To bylo to poslední, na co jsem myslela! Jenže všechno se začalo blížit jak přijíždějící rychlík a já začala být ve stresu… Jako účetní mně začaly v hlavě naskakovat různé otázkyKdy mám zařídit doktora, jak vyřídit mateřskou, kdy zajít na matriku, jak to bude s odpadem za prcka, co všechno a kde mám hlásit,… a tak jsem to dala všechno postupně do kupy a snad jsem Vám tím udělala radost…

Co vyřídit před porodem?

1. Dětská doktorka

Najděte svému miminku dětskou doktorku. Je důležité mít to zařízené ještě před porodem, v porodnici po vás budou chtít na doktorku kontakt a po narození si budete domlouvat s pediatričkou návštěvu.

První návštěva většinou probíhá doma u rodičů, což mimochodem považuji za úžasnou věc, protože těch nových situací je v prvních dnech, týdnech,…tolik, že by jeden zbláznil. Zkrátka pro maminku je to velká úleva. Na další návštěvu už se vydáte za pediatričkou do poradny sama.

Na hledání doktorky pro vaše miminko si vyhraďte nějaký ten čas. Některé budou mít plno, proto nebudou registrovat nové pacienty. Zeptejte se také známých a maminek ve vašem okolí, jak jsou spokojeni se svými doktorkami. Případně se vydejte na osobní průzkum, tak abyste cítila ke své doktorce určité sympatie. Věřte mi, že první chvilky s miminkem budou náročnější a tak se vám bude mnohem snadněji svěřovat.

2. Trvalý pobyt miminka

Trvalý pobyt stejně jako pojišťovnu „dědí“  miminko po své mamince. Nemusíte nic nikam hlásit ani měnit, pokud jste se neocitla ve stejné situaci jako například já…

Trvalý pobyt mám z jistých důvodů stále v Brně, i když už nějaký čas žijeme v Blansku. Dcera tedy "zdědila" trvalý pobyt po mně v Brně.
Jelikož do budoucna počítáme s tím, že jako rodina v Blansku setrváme a budeme tu malou hlásit do školky, tak je potřeba, aby trvalý pobyt měla v Blansku.
Budeme mít jistotu, že nám malou později vezmou do školky.
Stejně tak Vítání občánků jsem chtěla uspořádat v našem městě. Vítání občánků ale zařizuje Městský úřad obce (Úřad městské části), ve které máte trvalý pobyt. To je další z důvodů, proč jsem dceři změnila trvalý pobyt na Blansko.
Po porodu mě čekala cesta na Městský úřad Blanska, kde jsem vyplněním formuláře přehlásila dceři trvalý pobyt.

Chcete si ušetřit práci? Změňte si Váš trvalý pobyt Vy sama před porodem. Vaše miminko pak bude mít automaticky trvalý pobyt po Vás.

nebo

Máte to stejně jako já? Změnu trvalého pobytu vyřídíte na Městském úřadě města, kde chcete mít trvalý pobyt. (Původní adresa trvalého bydliště se ve „starém“ městě neodhlašuje).

Pokud nemovitost není Vaše budete potřebovat souhlas jejího vlastníka k udělení trvalého pobytu. Pokud je byt nebo domeček Váš, na úřadě si sami ověří vlastnictví v LV (list vlastnictví na Katastrálním úřadě).

3. Prohlášení o určení otcovství a jména dítěte (pro nesezdané páry)

Pokud ještě nejste svoji, čeká Vás jedna návštěva matriky navíc.

S partnerem společně navštivte matriční úřad a požádejte o tzv. uznání otcovství. Pokud se rozhodnete tento úkon vyřídit před porodem, což i doporučuji v tomto článku, tak máte možnost volby, na kterou matriku zajít. Můžete si vybrat jakoukoliv matriku v ČR.

Pokud byste to z nějakého důvodu nestihli, po porodu už musíte jít na matriku, pod kterou spadá porodnice. Matrikářka vám u porodu sdělí jaká to je.

Budete potřebovat Vaše občanské průkazy, rodné listy a Vaši těhotenskou průkazku.

Uznání otcovství slouží k tomu, aby tatínek byl v rodném listu dítěte a miminko tak mohlo nést jeho jméno.

Tento dokument si přibalte do porodnice, budete ho potřebovat k vystavení rodného listu dítěte. 🙂

Co vyřídit po porodu?

1. Porodné

Příjemný bonus na začátek. Jestlipak jste si zjišťovala, zda máte nárok na porodné? Bezprostředně po porodu byste si o něj měla zažádat na Úřadu práce v místě svého trvalého bydliště.

Nárok na 13 000 Kč na své první dítě, na 10 000 Kč u druhého dítěte, budete mít v případě, že s manželem nevyděláváte víc než je 2,7 násobek životního minima.

Spočítala jsem to pro vás!

Pokud jste vy, partner a vaše narozené dítě, je životní minimum vaší rodiny 8 720 Kč a 2,7 násobek bude 23 544 Kč.

Vlezete se s partnerem do těchto příjmů?

Ano?

Skvělé!

Jako prvorodička máte nárok na pěkných 13 000 Kč do začátku.

Na jaké další dávky máte jako rodina nárok? Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou? Jak si všechno vyřídit? Napsala jsem Mámina průvodce dávkami, tak aby vám neunikla žádná korunka, na kterou máte od státu nárok!

2. Rodný list dítěte

Do porodnice si sebou vezměte kopii oddacího listu a nezapomeňte na doklad totožnosti, občanský průkaz. Tyto dokumenty si od vás v porodnici převezme úřednice z matriky, která vás tam navštíví. Zároveň spolu vyplníte údaje o miminku a další formuláře potřebné pro vystavení rodného listu dítěte a poučí vás, kdy a kde si můžete rodný list dítěte vyzvednout.

My jsme se měli dostavit nejdříve za 10 dní. Vydejte se poté na matriku městské části, do které spadá porodnice, kde se vaše dítě narodilo.  Adresu i doporučenou dobu návštěvy vám sdělí matrikářka v porodnici. V Brně se například žádosti z FN Brno-Bohunice a z Obilního trhu vyřizují na matrice městské části Brno-střed.

V případě, že jste s partnerem nesezdaní, vezměte si do porodnice prohlášení o určení otcovství a jména dítěte.

Bez toho by vám úřednice vystavila rodný list bez uvedení tatínka a vaše dítě by mělo automaticky příjmení po vás.

Prohlášení o určení otcovství se činí osobně na matrice před porodem s doložením potřebných dokumentů. Budete potřebovat průkazy totožnosti, rodné listy a těhotenskou průkazku.

Viz krok č. 3 -> vyřiďte si před porodem 🙂

3. Přihlášení miminka na pojišťovnu

Tak jako na většinu úkonů, dává pojišťovna na hlášení nových údajů lhůtu 8 dní. Narození dítěte není výjimka, tento termín se však zdá být trochu šibeniční, vždyť vydání rodného listu dítěte s jeho rodným číslem, které je potřeba pro přihlášení na pojišťovnu, trvá 10 dní a více.

Alespoň my jsme se mohli dostavit nejdříve 10 dní od návštěvy matriční úřednice v porodnici, a to jsme ještě museli čekat na úřední den, takže se to protáhlo na více jak 14 dní.

Návštěvu pojišťovny určitě nevynechejte, za odměnu vaše miminko dostane malou pozornost a vy nedostanete pokutu za neplnění povinností.

4. Komunální odpad

Zjistěte si, jak to máte ve své obci s poplatkem za svoz komunálního odpadu.

Poplatek se platí v místě trvalého bydliště a jeho výše může být v různých obcích odlišná. Někde se poplatek neplatí za osobu, tak jak je zvykem ale například za počet nádob.

Například v Brně je nutné ke komunálnímu odpadu přihlásit dítě do měsíce následující po měsíci, ve kterém nastal porod. Pokud se vaše dítko narodilo v červenci, tak do konce srpna je nutné dítě přihlásit.

Od 1. 1. 2020 jsou například v Brně děti do 4 let od platby za komunální odpad osvobozené. V jiných městech existuje částečná úleva ve formě slevy.

Jak to mají jednotlivé obce s poplatky se dozvíte v tomto odkaze.

5. Ohlášení změn zaměstnavateli

O narození miminka dejte vědět vašemu zaměstnavateli, stačí napsat e-mail a doložit narození dítěte jeho rodným listem.

Tímto doložíte skutečnost, že jste oprávněná být na mateřské potažmo rodičovské dovolené a rovněž si můžete zažádat o daňová zvýhodnění, které se vás a vaší rodiny týkají.

Přehled daňových úlev a všech ostatních dávek, který stát mladým rodinám nabízí a jak si všechno zařídit bez starostí, najdete tady.

Víte na které dávky máte nárok?

Ráda byste zjistila kolik peněz od státu můžete získat na jednotlivých dávkách na Váš bankovní účet?

Naučte se jak si vyřídit jednotlivé dávky a co je potřeba doložit.

nebudete mít strach z návštěvy úřadů, protože budete vybavena všemi informacemi.

Zdroj:

  • Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů (§ 44 – § 46 Porodné)  


Pomáhám maminkám lépe se orientovat v sociálních dávkách na mateřské a provázím on-line podnikatelky potřebnou administrativou v začátcích podnikání.

Mým přáním je, aby se maminky po zdolání veškeré administrativy cítily jako Superhrdinky.

Něco o mně si můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.