Jak ušetřit na výbavičce a nezruinovat rodinný rozpočet?

Maminky, mám pro vás 8 tipů, které mi v začátcích pomohly ušetřit nějakou tu korunku ve věcech pro miminko. Některé používám dodnes. Tip č. 4 je můj oblíbenec, jaký bude váš? 🙂

1. Perlan/Pervin místo vlhčených ubrousků a nejen to!

O co se jedná? Jde o netkanou textilii – ekologicky rozložitelnou, využívanou ve zdravotnictví hned z několika důvodů.

Výborný je jako alternativa vlhčených ubrousků ale můžete jej použít na utírání čehokoliv, nejen dětského zadečku. Je příjemný na omak a velmi dobře saje.

Jak se používá a kde ho seženete?

Perlan se prodává buď v roli nebo v přířezu. U nás doma kupujeme přířez po 200 Ks velikosti 0,42*0,48 cm za 519 Kč. Koupíte jej v lékárně i na e-shopech s dětským zbožím.

Z těchto skoro čtverců nastříhám útěrky velikosti vlhčených ubrousků a to tak, že jeden tento čtverec jednoduše rozčtvrtím.

Samozřejmě vám doporučuji vzít si pořádné nůžky a stříhat po několika kusech, ať u toho nesedíte do rána. Nemusíte nastříhat všechno najednou, já to dělám průběžně.

Ps.: Perlan si můžete koupit rovnou ve velikosti vlhčeného ubrousku, cenově mi ale líp vychází zmiňovaný přířez a stříhání nezabere víc jak 3 minuty.

 


Takto nastříhané ubrousky si pak nachystáte k místu, kde přebalujete.

Perlan navlhčíte pod tekoucí vodou předtím než položíte miminko na přebalovací pult nebo si k přebalovacímu pultu nachystáte mističku s vodou a perlan máčíte přímo u pultíku.

Perlan rázem změkne a stane se z něj „vlhčený“ ubrousek příjemný na omak bez parfemace a zbytečných chemických látek.

Po použití ty značně znečištěné házím do koše, na ty jemně znečištěné mám připravený koš a poté je dám vyprat. Jsou totiž znovu použitelné!

Jaká je úspora?

Z 200 velkých čtverců je nastříháním rázem 800 Ks.

Takto to vychází na 0,65 na 1 Ks. Pokud ale vezmu v úvahu, že cca 2/3 ubrousků po vyprání znovu použiji, tak už jsem na 0,39 Kč za 1 Ks. 🙂

 

2. Přebalovací podložky

Namísto jednorázových přebalovacích podložek, kterých je docela vysoká spotřeba, zkuste koupit pár kusů látkových pratelných podložek.

Z jedné strany je 100 % bavlna příjemná miminku a z druhé strany je 100 % polyuretan.

Polyuretan (PUL) je materiál, který nepropustí žádnou tekutinu ale je prodyšný, a proto se na něm miminko nepotí (používá se i v látkových plenkách).

Skvrny z látkových podložek jdou výborně dolů pomocí žlučového mýdla nebo jelena.

Jak to vychází cenově?

1 látková podložka stojí 160 Kč, v klidu si vystačíte s dvěma kusy.

Zatímco u jednorázové podložky se cena za 1 Ks pohybuje okolo 10-25 Kč (Ve slevách od 8Kč).

Tip pro Vás:

Látkovou podložku koupíte tady.

3. Jízdné

Věděla jste, že jako doprovod dítěte máte nárok na zvýhodněné jízdné. V některých městech je jízdné dokonce i zdarma.

Podívejte se na stránky dopravního podniku vašeho města, jaká zvýhodnění v městské dopravě nabízí:

  • Brno
  • V Jihomoravském kraji v rámci IDS JMK, můžete s dítětem do 3 let jezdit na zvláštní roční kupón za 2400 Kč po celém kraji (vlaky i městská hromadná), super příležitost na výletování, vlaky děti milují :-)! Ve vlacích společnosti Regiojet neplatí takto malé dítě nic a mají úžasné dětské kupé, které je možné si zarezervovat už při standardní jízdence. Regiojet z Brna jezdí například do Prahy, Bratislavy, Vídně.
  • Praha
  • Ostrava
  • Plzeň

4. Vratné portály

Rády nakupujete on-line? Tak to jsme spřízněné duše. Hodně e-shopů je registrovaných u vratných portálů.

Vratné portály fungují tak, že si vyhlídnete e-shop, ve kterém chcete nakoupit a zkontrolujete si přes stránku vrátného portálu, jestli je u nich tento e-shop registrovaný a pokud tam registrovaný je, na daný e-shop se přihlásíte pomocí odkazu na tomto vratném portále a poté máte nárok na určitá procenta z nákupu zpět. Pokud nakupujte z PC můžete si nainstalovat připomínající lištu – ta vás upozorní, že e-shop, na kterém se chystáte nakoupit je registrovaný na vratném portále a po kliknutí vás tam přesměruje, abyste nepřišla o korunky z nákupu.

Osobně jsem registrovaná na Plné peněžence, kde dostanete vstupní bonus 60 Kč, dále bonusy za instalaci připomínajících lišt, bonusy za doporučení a v neposlední řadě se vám tam pomalu ale jistě připisují malá procenta z uskutečněných nákupů.

Na těchto portálech najdete vše od oblečení po elektroniku a také jsou na nich registrované e-shopy, kde nakoupíte věci pro své miminko. Oblečení, plenky, podložky, výživy, mléka, hračky,vitamíny a probiotika, … Osobně nejčastěji využívám Feedo.cz, kojenecke-obleceni.eu, econea.cz, angel-wings.cz (kojící a těhotenské oblečení) nebo Drmax.cz. Z nemiminkovských portálů booking.com, kiwi.cz (letenky), knihydobrovsky.cz, bonami.cz.

Například zmíněný perlan, vitamin D, probiotika a další nezbytnosti z do lékárničky seženete na drmax.cz – a nezapoměňte to vzít přes vratný portál. 🙂

O výplatu si můžete požádat ihned od 1 Kč. Na konkurenčních portálech můžete žádat až od určité částky.

5. Věci z druhé ruky

Máte rády recyklaci? Nerady nakupujete něco, co nebude mít dlouhodobý užitek?

Přiznám se, že jsem v těhotenství pro malou nekoupila ani jeden kus nového oblečení. Použila jsem portál Vinted. cz, kde jsem nakoupila od jedné maminky asi 50 Ks různých svršků za 500 Kč, věci byly krásné a jako nové a opět šly dál…

Velkou pomocí Vám může být také rodina, ve které už jsou nějaké starší děti.

Na věcech z druhé ruky se dají ušetřit nemalé peníze i za kočár, autosedačku, postýlku, …

6. Zdravotní pojišťovny

Zdravotní pojišťovny nabízí maminkám a jejich dětem zajímavé bonusy, podívejte se na stránky své zdravotní pojišťovny a prozkoumejte na jaká zvýhodnění máte nárok. 🙂

Konkrétně u VZP se můžete těšit na příspěvek na prvotrimestrální screening, dentální hygienu, pomůcky na kojení, předporodní kurzy, …

7. Finanční podpora od státu

Pojďte si nastudovat na jakou podporu od státu máte nárok, ať se neochudíte o žádnou korunku.

Víte například jak si vyřídit rodičovský příspěvek nebo přídavek na děti?

Víte jak uplatnit daňové zvýhodnění na děti a v jakém případě, na vás váš muž může čerpat slevu na manželku?

Budete mít nárok na porodné, které by vám pokrylo počáteční náklady na výbavičku?

Nárok na 13 000 Kč na první miminko, na 10 000 Kč u druhého budete mít v případě, že s partnerem nevyděláváte víc než je 2,7 násobek životního minima.

Spočítala jsem to pro vás!

Pokud jste vy, partner a vaše narozené dítě, je životní minimum vaší rodiny 7 710 Kč a 2,7 násobek je 20 817 Kč.

Od 1. 4. 2020 se životní minimum takové rodiny zvýšilo na 8 720 Kč a aby tato rodina dostala porodné musí se s příjmy napasovat do částky 23 544 Kč.

Vejdete se s partnerem do těchto příjmů?

Ano?

Skvělé!

Jako prvorodička máte nárok na příjemný bonus 13 000 Kč, který vám pokryje náklady na výbavičku pro miminko.

Dříve na porodné měla nárok každá maminka, dnes je porodné určené především pro maminky samoživitelky a mladé rodiny, které jsou bez jednoho příjmu, protože maminka třeba ještě studuje. Další podrobnosti k této dávce se dozvíte v Mámině průvodci dávkami.

Na jaké další dávky a daňová zvýhodnění máte jako rodina nárok? Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou? Jak si všechno vyřídit? Napsala jsem Mámina průvodce dávkami, tak aby vám neunikla žádná korunka, na kterou máte od státu nárok. 🙂

 

8. Být silná a nepodléhat reklamě

Máte to taky tak? Od té doby, co jste začala nakupovat na internetu věci pro miminko na vás vyskakují všechny možné reklamy na další a další „potřebné“ věci pro vašeho mrňouse?

Pokud sledujete na instagramu nějaké populární maminky, víte, že občas kývnou na nějakou tu spolupráci s firmou zaměřenou na věci pro děti.

A pokud jich sledujete víc, je tak větší pravděpodobnost, že nějaké z těchto reklam podlehnete. Přiznám se, že ani já jsem neodolala…

Mnohdy jsou to krásné věci, jsou ale skutečně všechny tak k užitku a potřebné?

Chcete vědět, jakou blbost jsem koupila já?

Místo obyčejné vaničky, která stojí běžně 300 Kč a mamka má na půdě dvě, jsem koupila koupací kyblík za krásných 800 Kč.

Jako žena praktická musím přiznat, že umývání miminka mi šlo v tomto kyblíku pěkně ztuha. Při umývání zádíček a zadečku mi tam naspod překážela přepážka, která je v něm umístěná pro novorozence. Takže kyblík šel dál a mnohem častěji umýváme v umyvadle nebo v klasické vaničce s podložkou. 🙂

Maminky, neváhejte a napište mi do komentářů jaké tipy máte vy? 🙂

 

 


Pomáhám maminkám lépe se orientovat v sociálních dávkách na mateřské a provázím on-line podnikatelky potřebnou administrativou v začátcích podnikání.

Mým přáním je, aby se maminky po zdolání veškeré administrativy cítily jako Superhrdinky.

Něco o mně si můžete přečíst tady >>
Komentáře
  1. Dany napsal:

    Lucko, díky za tipy, některé se zrovna hodily. Já můžu doporučit za sebe: s ničím se to nemá přehánět mazání kremy, vlhcene ubrousky, mycí gel apod. S prvním mimcem jsem měla tendenci mít pro jistotu vše, ale pravdou je, že je mnohem úspornější dokoupit, co je opravdu třeba. A co se týká vanicek apod. už po prvním měsíci jsem nejvíc ocenila pěnovou podložku, pac nám prte málem vyrostlo z celé vany.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.