Pomáhám maminkám vyznat se v sociálních dávkách a provázím on-line podnikatelky potřebnou administrativou v začátcích podnikání.

Mým přáním je, aby se maminky po zdolání veškeré administrativy cítily jako Superhrdinky.

Lucie, účetní a maminka na rodičovské dovolené.

Bála jsem se, že kvůli neschopence přijdu o peníze

Jak jsem se bála, že kvůli nemocenské nejspíš přijdu o peníze, vzpomněla jsem si, že pár měsíců před novým zaměstnáním jsem v podnikání přešla na hlavní činnost a platila si zálohy.

Překvapením pro mě pak bylo, že jsem si tyto měsíce nemohla započíst, protože jak jsem zjistila pouhé hrazení záloh na sociální mi nárok na mateřskou nezaručí. Jako OSVČ bych si navíc musela platit nemocenské pojištění, které je dobrovolné.

Chtěla jsem mít ve všem jasno. Potřebovala jsem vědět jestli vůbec a s kolika penězi můžu počítat. Jak moc si pohorším a půjdu s příjmem dolů? Bála jsem se.

Nejdřív jsem začala pátrat na internetu

V domnění, že je to ta nejpohodlnější cesta k informacím, i když zdaleka ne ta nejvhodnější, jak jsem zjistila posléze a taky už mnohokrát předtím.

Narazila jsem totiž na články, které jakoby psala žena, která na mateřské ještě nebyla. Obecné věci. Nešly vůbec do hloubky. Jen stále se opakující informace, že mateřská trvá takhle dlouho a nastupuje se na ní tolik a tolik týdnů před porodem. 

Takže jsem zapátrala i v maminkovských diskuzích a z toho jsem měla ještě mnohem větší guláš. Jedna maminka říkala to a druhá zase ono. Naprosto protichůdné myšlenky. 

Když jsem si z pohledu účetní ověřila, že některé informace jsou opravdu zastaralé a nepřesné.

Vzdala jsem to

Tehdy už jsem totiž byla dost nesoustředěná, špatně jsem udržela pozornost a bylo to takové mé období alá plutí na růžovém obláčku. Byla jsem roztěkaná, zmatená a vůbec nic jsem si nepamatovala. Popletení času poradny byla u mě naprosto běžná věc. 

Až ten pocit nejistoty, že jsem stále nosila v hlavě tolik nezodpovězených otázek mě nakonec vyburcoval k tomu, že jsem stejně sáhla po své věrné bibli - mzdové účetní a pokusila se všechno rozluštit. No a co tam nebylo jsem nakonec dohledala s vypětím všech sil v zákonících. 

Zvládla jsem  to

Zjistila jsem, že nemocenská se do doby pojištění počítá! Takže marodění, neohrozilo můj nárok na mateřskou, protože nemoc se bere, jako kdybych chodila do práce. A dokonce se mi kvůli neschopence ani nesnížila mateřská.

Všechno jsem si poctivě zaznamenala, kdybych při dalším těhotenství znovu tápala nebo mě požádala o radu některá z mých kamarádek.

A aby tyto mé poznámky nezmizely bez povšimnutí jen tak v šuplíku, napadlo mě je sdílet. Po mém šestinedělí jsem se vytvořila Mámina průvodce paragrafy na mateřské a rodičovské dovolené.

Naleznete v něm odpověď na všechny vaše otázky, protože vím, že tyto záležitosti jsou denním chlebem na mnoha těhotenských fórech a já bych Vám nastávajícím maminkám ráda přinesla klid na duši a možnost bezbolestného plutí na růžovém obláčku, stejně jako jsem to chtěla já.