Na co všechno má vliv trvalý pobyt maminky?

Mám tu pro vás první krátký článek z nové rubriky Rady mámy superhrdinky. 🙂 Ještě předtím, než se s vámi podělím, na co může mít vliv trvalý pobyt nastávající maminky. Ráda bych vám tuto novou rubriku představila a napsala vám proč vznikla…

Dokopat se k napsání článku mě stálo vždy hodně energie. Není to jedna z těch činností, která by mi šla dobře od ruky a cítila v ní velké flow. Proto se né a né dokopat a na blogu nepřibývají články tempem, jakým bych si přála.

Z různých zdrojů mám za to, že je potřeba psát články hodnotné a taky dlouhé. S tím, že mají být články hodnotné snad souzníme úplně všichni. Články čteme hlavně proto, aby nám poskytly řešení nějakého problému nebo nám daly dobrou radu. Už si ale nepamatuji důvod, proč musí být článek dlouhý ale nějak mě to stále straší v hlavě a hlavně mě to brzdí od napsání čehokoliv na blog. Já totiž dlouhé články píšu nerada.

Jenže, situace se mám tak, že si opravdu moc přeji šířit povědomí o problematice, které se na tomto blogu věnuji, abyste byly v pohodě a mohly si těhotenství užívat naplno a neměly ze zařizování hlavu jak pátrací balon.

Rozhodla jsem se tedy pro kompromis, díky kterému se užitečné informace, o kterých píšu dostanou ke všem, kteří je potřebují.

Budu sdílet krátké a výstižné články s jedním konkrétním tipem. Tyto krátké tipy si připravuji vždy na sdílení na facebook Mámy superhrdinky. Většinou je z toho delší příspěvek a mívá docela úspěch. Jenže na facebooku se tyto mé tipy rychle ztratí s dalšími nově a nově přidanými příspěvky. Takže z toho důvodu jsem vytvořila tady na blogu novou rubriku Rady mámy superhrdinky a v ní najdete konkrétní výstižné tipy.

A teď už k trvalému pobytu…

Na co všechno má vliv trvalý pobyt maminky?🏘

Tomu se budu věnovat v dnešním článku a ráda bych vám pověděla, proč to řešit nejlépe ještě před narozením miminka🙂

Trvalý pobyt má třeba vliv na to, kde se bude konat vítání občánků nebo kde si budete zařizovat dávky.
A teď tyto dvě věci trochu rozeberu:

1️⃣ Trvalý pobyt stejně jako zdravotní pojišťovnu „dědí“ miminko po své mamince.

V případě, že maminka pochází z jiné země ale žije v ČR s Čechem, tak trvalý pobyt získává miminko po tatínkovi.

Vítání občánků se koná ve městě, kde má dítě trvalý pobyt. 👶

Často nastává situace, že maminka má trvalý pobyt v jiném městě, než ve kterém skutečně žije. A někomu zkrátka může vadit, že se tento pěkný vítací rituál nezažije ve městě, ve kterém žije a ke kterému má vztah „je to jeho doma“, i když ne papírově.

Přesně tuhle situaci jsem řešila i já.

Trvalý pobyt mám v Brně a žijeme v Blansku, což je od Brna kousek a dá se tam pohodlně dojet autem za 35 minut. Přesto jsem chtěla vítání u nás v Blansku. Tady je zkrátka to „naše doma“❤️.

Takže, aby se to celé mohlo uskutečnit v Blansku – musela jsem tu Kačence dát trvalý pobyt. Změna se provádí na městském úřadě toho města, kde chcete nové bydliště. Není to nic hrozného ale je to už zkrátka administrativní úkon navíc. V době, kdy už máte miminko, každou cestu mezi větší množství lidí zvažujete.

Jak se tomu dá předejít?

Změníte sobě trvalý pobyt ještě před narozením miminka a tím ho po vás automaticky dostane po jeho narození.

Změna se dá provést i datovou schránkou, kterou vřele doporučuji k vyřizování všech administrativních úkonů i třeba k zařízení dávek.

A tím se dostávám k druhému bodu🙂

2️⃣ Vyřízení dávek v místě trvalého bydliště.

Dávky státní sociální podpory se vyřizují buď osobně v místě vašeho trvalého bydliště. Např.: pokud žijete ve městě A a trvalý pobyt máte ve městě B ale je to v rámci stejného kraje, tak můžete využít krajskou pobočku v místě A.

Pokud je však místo A v jiném kraji než místo B, tak musíte vyřizovat v místě B.

Nebo si je můžete vyřídit elektronicky – datovou schránkou. (Teď v době koronavirové i pouhým e-mailem).

👍Co z toho plyne – raději si vyřiďte trvalý pobyt před narozením mimča, ať tohle nemusíte vůbec řešit.

Je to jeden bod z článku Co všechno je dobré si vyřídit před a po narození miminka.🤰


Pomáhám maminkám lépe se orientovat v sociálních dávkách na mateřské a provázím on-line podnikatelky potřebnou administrativou v začátcích podnikání.

Mým přáním je, aby se maminky po zdolání veškeré administrativy cítily jako Superhrdinky.

Něco o mně si můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.