A teď to trošku rozvedu…
Podnikání na mateřské potažmo rodičovské dovolené Vás v prvním roce podnikání nic nestojí. Jak už jsem psala, až na tu tisícovku, kterou dáte za živnostenský list.
Pro maminku pečující o své dítko je totiž podnikání při mateřské či rodičovské vedlejší výdělečnou činností a z té plynou následující výhody:
Jakmile podáte své první daňové přiznání a zjistíte, jak jste si v prvním roce svého podnikání vedla, dozvíte se jestli budete na pojistném něco doplácet či nikoliv. Pokud bude v roce 2019 Váš zisk do 78 476 Kč – nedoplácíte nic a další rok opět neplatíte žádné zálohy na sociální. U zdravotního platíte podle výdělku, někdy je to také nic a jindy doslova pár stovek korun. Abych vám dokázala, že si opravdu nedělám srandu, letos odvádím na zdravotní pojištění pouhých 64 Kč měsíčně. Což není částka, která by výrazně zasáhla do vašeho rozpočtu.
Podnikatelé, kterým nezbyde nic jiného, než podnikat na hlavní výdělečnou činnost, platí ihned od založení živnosti nemalé peníze. Ještě nic nevydělali, možná ještě ani pár dalších měsíců nevydělají a už platí měsíc co měsíc 4 596 Kč na odvodech.
Vy nic neriskujete, nic neplatíte, podnikání si můžete vyzkoušet a pokud se vám ani během těch 3-4 roků, co budete na mateřské/rodičovské, nepovede podnikání rozpohybovat, nic jste neztratila a živnost zrušíte.
Když jsem si v dubnu 2016 šla založit živnost, byl právě stereotyp jedním z hlavním důvodů mého rozhodnutí. To víte, v účetní kanceláři je to každý měsíc na stejný brdo. Mzdy, doklady, uzávěrky, dph a tak pořád dokola.
Tehdy jsem úplně bez rozmyslu koupila e-shop s kokosovým zbožím. Tak jsem prahla po nějaké akci a seberealizaci, až jsem do toho skočila úplně po hlavě. Bez jakýchkoliv zkušeností a s růžovými brejličkami na očích. No a jízda začala!
I když jsem na e-shopu prodělala kalhoty a v daňovém přiznání se na mě šklebila ztráta a já na ni. Své podnikatelské ambice jsem nevzdala. Mimochodem, pokud váš první podnikatelský počin hned nevyjde, neznamená to, že podnikání musíte pověsit na hřebík. Pokud vás láká být svou paní, nevzdávejte to, poučte se z předchozích chyb a jděte do toho znovu. Ve Státech je naprosto běžný, že dnes už velmi úspěšní podnikatelé si prošli v minulosti několika krachy ve předešlých podnikatelských projektech.
Věděla jsem, že nechci opakovat chybu, která položila můj e-shop a způsobila mi ztrátu v podnikání přes 180 000 Kč.
Určitě ji znáte, oblíbená metoda POKUS-OMYL. Všechno jsem se chtěla naučit sama a nejlépe bez investic.
Poučila jsem se. Začala jsem se vzdělávat od těch nejlepších v oboru. A po devíti měsících je z mého koníčku výdělečný projekt.
Zvu vás do soukromé skupinky, do bezpečného prostředí mezi další maminky, které chtějí nebo už podnikají na mateřské. Získáte podporu, načerpáte inspiraci, poučíte se z chyb druhých. Je to ZDARMA 🙂
V srpnu 2018 hned po šestinedělí jsem rozběhla nový projekt. Můj srdcový projekt Máma superhrdinkou, ve kterém pomáhám maminkám s administrativou kolem mateřství a v začátcích podnikání.
Od přebalování, kojení, … a den co den prakticky stejného scénáře, teď každé ranko či večer odbíhám do svého světa. Do světa, ve kterém stisknutím tlačítka „ON“ na noťasu začíná má chvilka pro sebe.
Upřímně, stačí Vám a Vašemu miminku 5 500 Kč z rodičáku na život? Po zaplacení inkasa, hypotéky, jídla, plen, drogerie by nám nic nezbylo a to se o náklady dělíme s mužem.
Jak to dělají maminky samoživitelky? To opravdu nevím. Nebýt finanční rezervy, kterou se mi podařilo vytvořit při zaměstnání a kterou díky podnikání navyšuji by byla velká část financování na partnerovi.
A tohle jsem nechtěla. Nechtěla jsem, aby partner žil s pocitem, že když se něco náhodou stane, bude zle. Nechtěla jsem, aby žil s pocitem, že je to celé na něm.