Jaké 3 výhody má podnikání s prckem na klíně? Aneb rozjeď to na mateřské.

  • 1
    Nic to nestojí. Až na tu tisícovku, kterou dáte za živnostňák.
  • 2
    Dáte stereotypu za vyučenou a pocvičíte šedou kůru mozkovou.
  • 3
    Přilepšíte rodinnému rozpočtu a vytvoříte si pěkný finanční polštář. Co polštář? Peřinu!

A teď to trošku rozvedu…

Opravdu to nic nestojí?

Podnikání na mateřské potažmo rodičovské dovolené Vás v prvním roce podnikání nic nestojí zjednodušeně řečeno. Jak už jsem psala, až na tu tisícovku, kterou dáte za živnostenský list.

Pro maminku pečující o své dítko je totiž podnikání při mateřské či rodičovské vedlejší výdělečnou činností a z té plynou následující výhody:

 V prvním roce neplatíte žádné zálohy na sociální ani zdravotní pojištění.

Jakmile podáte své první daňové přiznání a zjistíte, jak jste si v prvním roce svého podnikání vedla, dozvíte se jestli budete na pojistném něco doplácet či nikoliv. Pokud byl v roce 2021 Váš zisk do 85 058 Kč (tyto hranice se každý rok trochu zvedají v r. 2022 to bude 93 387 Kč) – nedoplácíte na sociálním (důchodovém) pojištění nic a další rok opět neplatíte žádné zálohy na sociální.

U zdravotního pojištění platíte zálohy při vedlejší podnikatelské činnosti podle výdělku,  zejména na začátku podnikání je to také nic a jindy doslova pár stovek korun. Abych vám dokázala, že si opravdu nedělám srandu, v začátcích mého podnikání jsem odváděla na zdravotním pojištění pouhých 64 Kč měsíčně. Což není částka, která by výrazně zasáhla do vašeho rozpočtu.

Pro zajímavost, podnikatelé na hlavní výdělečnou činnost platí v roce 2022 každý měsíc na odvodech minimálně 5 468 Kč. Z toho 2 627 Kč na zdravotní a 2 841 Kč sociální.

Vidíte tu výhodu?

Podnikatelé, kterým nezbyde nic jiného, než podnikat na hlavní výdělečnou činnost, platí ihned od založení živnosti nemalé peníze.  Ještě nic nevydělali, možná ještě ani pár dalších měsíců nevydělají a už platí měsíc co měsíc 5 468 Kč na odvodech.

Vy nic neriskujete, nic neplatíte, podnikání si můžete vyzkoušet a pokud se vám ani během těch 3-4 roků, co budete na mateřské/rodičovské, nepovede podnikání rozpohybovat, nic jste neztratila a živnost zrušíte.

Co myslím tím stereotypem?

Když jsem si v dubnu 2016 šla založit živnost, byl právě stereotyp jedním z hlavním důvodů mého rozhodnutí. To víte, v účetní kanceláři je to každý měsíc na stejný brdo. Mzdy, doklady, uzávěrky, dph a tak pořád dokola.

Tehdy jsem úplně bez rozmyslu koupila e-shop se zdravou výživou a přírodní kosmetikou. Tak jsem prahla po nějaké akci a seberealizaci, až jsem do toho skočila úplně po hlavě. Bez jakýchkoliv zkušeností a s růžovými brejličkami na očích. No a jízda začala!

I když jsem na e-shopu prodělala kalhotyv daňovém přiznání se na mě šklebila ztráta a já na ni. Své podnikatelské ambice jsem nevzdala. Mimochodem, pokud váš první podnikatelský počin hned nevyjde, neznamená to, že podnikání musíte pověsit na hřebík. Pokud vás láká být paní svého času, nevzdávejte to, poučte se z předchozích chyb a jděte do toho znovu. Ve Státech je naprosto běžný, že dnes už velmi úspěšní podnikatelé si prošli v minulosti několika krachy v předešlých podnikatelských projektech.

Věděla jsem, že nechci opakovat chybu, která položila můj e-shop a způsobila mi ztrátu v podnikání přes 180 000 Kč.☠️ 

Určitě ji znáte, oblíbená metoda POKUS-OMYL. Všechno jsem se chtěla naučit sama a nejlépe bez investic.👎

Poučila jsem se. Začala jsem se vzdělávat od těch nejlepších v oboru. A po devíti měsících se stal z mého koníčku výdělečný projekt.

V srpnu 2018 hned po šestinedělí jsem rozběhla nový projekt. Můj srdcový projekt Máma superhrdinkou, ve kterém pomáhám maminkám vyznat se v příspěvcích na mateřské a rodiočvské dovolené, aby měly klid a jistotu, že si všechno správně zařídily a nepřijdou o žádné peníze.

Od přebalování, kojení, … a den co den prakticky stejného scénáře, teď každé ráno či večer odbíhám do svého světa. Do světa, ve kterém stisknutím tlačítka „ON“ na mém notebooku začíná má chvilka pro sebe.

Finanční polštář pro klid v duši.

Upřímně, stačí Vám a Vašemu miminku 5 500 Kč z rodičovského příspěvku na život? Po zaplacení inkasa, hypotéky, jídla, plen, drogerie by nám nic nezbylo a to se o náklady dělíme s mužem.

Jak to dělají maminky samoživitelky? To opravdu nevím. Nebýt finanční rezervy, kterou se mi podařilo vytvořit při zaměstnání a kterou díky podnikání navyšuji by byla velká část financování na partnerovi.

A tohle jsem nechtěla. Nechtěla jsem, aby partner žil s pocitem, že když se něco náhodou stane, bude zle. Nechtěla jsem, aby žil s pocitem, že je to celé na něm.

 

Pomáhám maminkám lépe se orientovat v sociálních dávkách na mateřské a provázím on-line podnikatelky potřebnou administrativou v začátcích podnikání. Mým přáním je, aby se maminky po zdolání veškeré administrativy cítily jako Superhrdinky. Něco o mně si můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.