Jak se poprat s financemi, když na miminko zůstanete SAMA?

Jak se vypořádat s tím, když na miminko zůstanete SAMA a tatínek dítěte se i přes soudní tahanice nemá k placení výživného? Pohladit po ramenou Vás bohužel nemohu ale mám pro Vás tipy jak si polepšit po finanční stránceBude to stát trochu zařizování ale přece na všechno nebudete sama!

Jako mamince samoživitelce Vám pravděpodobně vznikne nárok na některé dávky státní sociální podpory. Jakými jsou například:

  • porodné
  • přídavek na dítě
  • příspěvek na bydlení

Jestli Vám skutečně nárok na státní podporu vznikne záleží na čistém měsíčním příjmu Vaší domácnosti a výši životního minima.

Pokud Váš čistý měsíční příjem v kalendářním čtvrtletí nepřekročí částku 13 176 Kč (2,7 násobek životního minima), vznikne Vám nárok na tyto dávky.

Životní minimum maminky samoživitelky s čerstvě narozeným miminkem je 4 880 Kč  (1 dospělá osoba 3 410 Kč + dítě do 6 let 1 740 Kč).

V případě, že počet osob v domácnosti nebo jejich věk je odlišný od uvedeného příkladu, podívejte se do tabulky níže a napočítejte si osoby podle své domácnosti. Částku, která Vám po sečtení vyšla vynásobte číslem 2,7 (životní minimum). Pokud Vaše domácnost vydělává víc než je toto číslo, nárok na dávky mít bohužel nebudete.

Od 1. dubna 2020 se má zvýšit životní minimum a to znamená, že na dávky jako jsou například porodné a přídavky na děti dosáhne větší počet rodin. Dotkne se vás tato změna?

zdroj: www.uradprace.cz

zdroj: www.uradprace.cz

Porodné se vyplácí jednorázově na rozdíl od ostatních dávek. Za první narozené dítě získáte 13 000 Kč, za druhé 10 000 Kč. Víte, jak si vyřídit porodné?

U porodného se pro poskytnutí podpory sleduje čistý měsíční příjem v kalendářním čtvrtletí (kvartál) předcházející kvartálu, ve kterém nastal porod. Podívejte se na konkrétní příklady:

Konkrétní příklad č. 1: Miminko se narodilo 6. 7. 2018, sledované období je tedy předchozí kvartál a to měsíce 4 - 6 (duben, květen, červen). Příjmy k žádosti o porodné tedy dokládáte za 2. kvartál.

Konkrétní příklad č. 2: Miminko se narodilo 30. 9. 2018, sledované období zůstává stále 2. kvartál (duben, květen, červen).

Konkrétní příklad č. 3: Miminko se narodilo 1. 10. 2018, sledované období je již jiné a to 3. kvartál (červenec, srpen, září).

Přídavky na děti a na bydlení se vyplácí pravidelně, každý měsíc. U těchto dávek se čtvrtletní příjmy dokládají k žádosti každé čtvrtletí znovu. Dávky se vyřizují na Úřadech práce České republiky v místě Vašeho trvalého bydliště. Chcete si vyřídit přídavek na děti a nevíte jak na to?

A co dělat, když už je opravdu hodně zle?

Pokud nebudou stačit dávky, na které jako maminka samoživitelka máte nárok. Je tu zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi umožňuje, aby těhotné ženy nebo maminky, které jsou v hmotné nouzi a pobírají příspěvek na živobytí, pobíraly i příspěvek na kojení.

Tento příspěvek má pokrýt zvýšené náklady na jídelníček v těhotenství a později jídelníček při kojení. Dávka se proplácí už v těhotenství až do jednoho roku dítěte. Příspěvek na kojení se rovněž vyřizuje na Úřadu práce podle místa trvalého pobytu.


Jak nezruinovat rodinný rozpočet a ušetřit nějakou kačku na výbavičce pro miminko, najdete v tomto článku>>. 🙂


Chcete upozornit na další zajímavé články do e-mailu? 🙂

 

Zdroje a užitečné odkazy:


Pomáhám maminkám lépe se orientovat v sociálních dávkách na mateřské a provázím on-line podnikatelky potřebnou administrativou v začátcích podnikání.

Mým přáním je, aby se maminky po zdolání veškeré administrativy cítily jako Superhrdinky.

Něco o mně si můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.